banery

niedziela, 15 marca 2015

Wrocław łączy inicjatywy promując szacunek

Szanowni Państwo,
Wrocław łączy inicjatywy promując SZACUNEK w przestrzeni publicznej.
WEŹMY ODPOWIEDZIALNOŚĆ - ZRÓBMY COŚ DOBREGO W PRZESTRZENI PUBLICZNEJ.
Zachęcamy do udziału we wszystkich lub wybranych aktywnościach.

DIAGNOZA udokumentowane kibicowskie graffiti
7 marca (sobota) godz.19.00
 Kino Nowe Horyzonty w cyklu "Zaczytani w kinie" zaprasza na:
- spotkanie z autorem książki „Święta Wojna” Wojciechem Wilczykiem

- projekcję filmu dokumentalnego Aleksandry Wróblewskiej „Wędrówka Gabriela”
Spotkanie poprowadzi dziennikarz filmowy Jan Pelczar a w dyskusji weźmie udział również reżyserka Aleksandra Wróblewska.
Cena biletu: 12zł.
Autor
Wojciech Wilczyk (ur. 1961) jest fotografem, krytykiem sztuki, kuratorem, poetą i eseistą. Jego twórczość obejmuje przede wszystkim duże cykle dokumentalne.
Prace Wilczyka najczęściej mają charakter studium antropologiczno-socjologicznego, w bezkompromisowy sposób podejmują ważkie problemy społeczne i egzystencjalne.
Przez wielu krytyków jest uważany za najważniejszego obecnie polskiego dokumentalistę.

Książka
Nowa książka jednego z najważniejszych polskich dokumentalistów. W ciągu ostatnich pięciu lat Wojciech Wilczyk fotografował kibicowskie graffiti w Krakowie, na Górnym Śląsku i w Łodzi, czyli tam, gdzie dochodzi do największych tarć między zwolennikami rywalizujących drużyn piłkarskich. 391 kolorowych fotografii to coś więcej niż dokumentacja zjawiska społecznego, które wielu chciałoby uznać za wąską, a więc niewartą uwagi, subkulturę. W obiektywie Wojciecha Wilczyka kibicowskie graffiti zmieniają się w pytanie o kondycję i stan świadomości całego społeczeństwa, tak łatwo dającego przyzwolenie na agresję, ksenofobię i rasizm. Prostackie napisy i rozbudowane graficznie murale tworzone przez kibiców, w których narodowa duma i rycerskość mieszają się z antysemityzmem i nawoływaniem do przemocy, każą na nowo zastanowić się nie tylko nad wykluczeniem społecznym całych grup ludności, ale też nad wartościami, na jakich ufundowana została polska polityka historyczna ostatniego ćwierćwiecza.
Więcej informacji na stronie Kina


PRZECIWDZIAŁANIE oczyszczanie przestrzeni publicznej z hejterskich napisów
21 marca (sobota) - cały dzień
Fundacja Projekt: Polska we Wrocławiu w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Żydowskim CUKUNFT i Żydowskim Klubem Kulturalnym zachęca do działań w ramach projektu HejtStop to kampania, której celem jest walka z antysemityzmem, homofobią, ksenofobią, rasizmem, oraz każdą formą nienawiści pojawiającą się w przestrzeni publicznej.
W ramach kampanii zachęcamy do zgłaszania nienawistnych treści oraz samodzielnego ich usuwania zarówno z murów miast jak i Internetu.
Minimum do przeprowadzenia akcji
1. Zamalować hejt w swoim mieście.
2. Zorganizować „cyfrowy czyn społeczny” – czyli co? Masowe zgłaszanie nienawistnych treści z Internetu do administratorów serwisów społecznościowych.
Maximum
Limitem jest wasza kreatywności i możliwości lub skorzystaj z Naszych propozycji. Szczegóły

21 marca o godz.19.00 Kino Nowe Horyzonty w cyklu "Zaczytani w kinie" zaprasza na:
- spotkanie z autorem książki „Motory rewolucji” Grzegorzem Szymanikiem
- projekcję filmu „Świadkowie rewolucji”
Więcej na stronie
16 kwietnia o godz.18.00 Kino Nowe Horyzonty w cyklu "Zaczytani w kinie" zaprasza na:
- spotkanie z autorem książki „Skażone krajobrazy” Martinem Pollackiem
Więcej na stronie

AFIRMACJA  malowanie kredą żonkili upamiętniających bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim
19 kwietnia (niedziela) - cały dzień
Od trzech lat w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. W dniu 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą wolontariusze będą rozdawać papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.
Szczegóły
Szkoła Podstawowa Szalom Alejchem we Wrocławiu zaprasza dzieci i dorosłych do upamiętnienia bohaterów Powstania przez rysowanie kredą żonkili na chodnikach przystanków  komunikacji publicznej. Zapewniamy szablony i żółtą kredę.
Więcej szczegółów wkrótce